اجاره بهای ملک را چگونه محاسبه کنیم؟

 

همان طور که می دانید مبلغ اجاره بهاء بر اساس اصولی خاص تعیین می شود که با اعمال آن ها و شرایط کلی ملک، مبلغ اجاره بهاء تعیین و در قرارداد ذکر می گردد. تعدادی از این اصول و قواعد عبارتند از:


عرف محل و منطقه مورد سکونت : با بالا رفتن سطح اجتماعی منطقه مورد نظر، میزان اجاره بهاء واحد های مستقر در آن ناحیه نیز بالاتر می رود.


متراژ آپارتمان : بدیهی است که هر چقدر واحد مورد اجاره بزرگتر باشد مبلغ اجاره بهاء بیشتر است.
کاربری ملک مورد نظر: تجاری بودن یا مسکونی بودن آن


قدمت ساختمان : هر چه ساختمان نوساز تر و جدیدتر باشد قیمت اجاره بهاء آن بالاتر می رود.
امکانات ملک : شامل آسانسور، پکیج، گرمایش از کف، کولر گازی یا امثال آن.


دسترسی های ملک به اماکن رفاهی و تفریحی : مثلاً نزدیکی به پارک یا فضاهای سبز محلی یا طبیعت و کوه و تفریح گاه های طبیعی و سر سبز شهر یا مجتمع هایی که خود دارای استخر و سونا و جکوزی در قسمت همکف هستند.


عیوب و ویژگی های خاص ملک : مثلاً خلوت تر بودن ساختمان یا تعداد کمتر بودن واحدها که باعث آرام بودن ساختمان می شود از جمله ویژگی های مثبت بالا برنده اجاره بها است و در مقابل ساختمان هایی که در آن واحدهای تجاری یا مطب های پزشکان و یا آرایشگاه های زنانه یا دیگر اصناف هم فعالیت می کنند و موجب پر رفت و آمد تر شدن آن ساختمان می گردند از جمله عوامل کاهش دهنده قیمت اجاره بهاء به شمار می روند.

مقاله های زیر را مطالعه کنید :

تفاوت بین عرصه و اعیان در آپارتمان چیست؟

شناسنامه فنی ساختمان چیست؟

خیار تدلیس چیست؟

 


البته همان گونه که استحضار دارید مبلغ اجاره و رهن هر ساله تغییر کرده و به طور معمول افزایش پیدا می کند و هر چه میزان سود سپرده بانکی افزایش یابد، ارزش پیش پرداخت یا ودیعه مسکن هم بیشتر شده و بالطبع مبلغ اجاره بهاء نیز تغییر خواهد کرد.

 

 


تعیین مبلغ رهن و اجاره ملک


در بیشتر مواقع شاهد آن هستیم که مالکین و مستاجران تمایل دارند که از ترکیب مبلغ اجاره و رهن یا همان ودیعه یا پیش پرداخت جهت اجاره ملک استفاده کنند. 


در این صورت برای تعیین مبلغ اجاره فرمول مشخصی وجود دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.
محاسبه مبلغ اجاره با توجه به مبلغ رهن کامل انجام می شود. 

به صورتی که در ابتدا باید با توجه به ارزش ملک مبلغ رهن کامل را محاسبه کرده و سپس مبلغ اجاره بها را بدست آورد.

شماره دفتر کلبینو : 

021-48243


جهت تعیین مبلغ رهن کامل یک ملک به این صورت محاسبه می کنند که که بر اساس عمر ساختمان مورد نظر از یک چهارم تا یک ششم قیمت ملک را به عنوان رهن کامل در نظر می گیرند. 

به طوری که اگر خانه یا ملک مورد نظر نوساز باشد یک چهارم قیمت آن را به عنوان مبلغ رهن کامل محاسبه می کنند و اگر دارای عمر ده ساله باشد یک ششم ارزش ملک را به عنوان رقم رهن کامل در نظر می گیرند. 


مثلاً اگر ملکی نوساز دارای متراژ 80 مترمربع داریم در محله ای که قیمت هر متر مربع مسکونی در آن منطقه 10 میلیون تومان است. در این صورت ارزش کلی ملک برابر است با :


قیمت هر مترمربع مسکونی در آن منطقه × متراژ واحد = قیمت ملک
80*10.000.000= 800.000.000 تومان 


در اینجا برای ساختمان نوساز یک چهارم قیمت ملک را جهت مبلغ رهن در نظر می گیرند و با بیشتر شدن سن ساختمان این مبلغ به یک ششم نزدیک تر می شود.


یک چهارم ارزش ملک = مبلغ رهن کامل آپارتمان نوساز
4/ 800.000.000   = 200.000.000  مبلغ رهن کامل ملک نوساز


و در مورد یک ساختمان قدیمی ده ساله که از یک ششم ارزش ملک استفاده می کنیم، رقم رهن کامل طبق فرمول زیر برابر است با: 


6/800.000.000=  133.000.000 تومان مبلغ رهن کامل یک ساختمان ده ساله


حالا جهت تعیین مبلغ اجاره بهاء، به این صورت محاسبه می گردد که در ازای هر یک میلیون تومان مبلغ رهن، 30 هزار تومان اجاره در نظر گرفته می شود.


برای مثال اگر مبلغ رهن کامل ملکی برابر با 100 میلیون تومان باشد اجاره کامل ملک برابر با سه میلیون تومان خواهد بود.


30.000تومان × (1.000.000 تومان ÷ مبلغ رهن کامل) = مبلغ اجاره کامل 
30.000*(1.000.000 ÷ 100.000.000)=3.000.000 تومان مبلغ اجاره بهاء 


به همین منوال می توان مبلغ رهن و اجاره را به یکدیگر تبدیل کرد و از مبلغ رهن کم کرد یا افزوده کرد و به همان ترتیب مبلغ اجاره مربوطه کم یا زیاد می شود. 

مثلاً در مثال بالا اگر مستاجر بخواهد از مبلغ رهن کم کند و فقط 50.000.000تومان رهن بدهد به اندازه 50*30.000 تومان یعنی 1.500.000 تومان به اجاره وی افزوده می گردد و در کل اجاره بهاء او4.500.000 تومان خواهد شد با مبلغ رهن 50میلیون تومان.


قوانین رهن و اجاره ملک


قرارداد های اجاره ملک نیز مانند همه قراردادها دارای قوانین و اصولی می باشند که رعایت آن ها برای طرفین قرارداد الزامی است.


از جمله این اصول می توان موارد زیر را بر شمرد: 


مبلغ اجاره بهاء تا زمان پایان مدت اجاره تغییر نمی کند. اما در صورت تمدید قرارداد اجاره تغییر مبلغ آن امکان پذیر می باشد.


در صورت عدم پرداخت اجاره بهاء توسط مستاجر به مدت 3 ماه، مالک می تواند اقدام به دریافت حکم تخلیه ملک کند.


در برخی موارد نیز شاهد تخلیه زودتر از موعد ملک توسط مستاجر هستیم. در این مواقع مستاجر باید مبلغ اجاره یک ماه بعد را نیز به مالک پرداخت کرده و سپس ملک را تحویل دهد. 

شماره دفتر کلبینو : 

021-48243

حتی اگر مالک تخلیه زود هنگام را در قرارداد ممنوع کند، مستاجر نمی تواند ملک را زودتر از موعد تخلیه کند و باید تا پایان مدت قرارداد مربوطه مبلغ اجاره بهاء را به صاحب خانه بپردازد.


همچنین بهتر است مستاجران محترم قبل از اجاره ملک از عیوب و خسارت های آن لیست برداری کنند. تا در صورت لزوم متحمل خسارات مالی نگردند. 

به همین مناسبت در همان ابتدای کار عیوب ساختمان را به اطلاع صاحب خانه برسانید. چرا که در پایان قرارداد شما باید ساختمان و تجهیزات موجود در آن را سالم تحویل صاحب خانه دهید.

 

 

پست های پرطرفدار

آیا سوالی دارید؟

ما به شما کمک می کنیم تا شغل و پیشرفت خود را افزایش دهید.
امروز با ما تماس بگیرید
با ما تماس بگیرید