اجزای ساختمان بتنی


ساختمان از اجزای مختلفی تشکیل شده که به یکدیگر مونتاژ می‌شوند. برای این که ساختمان مستحکم و مقاومی داشته باشید باید این اجزا از کیفیت بسیار بالایی برخوردار باشند. 

در ادامه تمامی اجزای ساختمان بتنی را برای شما عنوان خواهیم کرد تا با شناخت بهتری به ساختمان سازی بپردازید.


فوندانسیون و شناژ


فوندانسون بخشی از سازه است که معمولا از سطح زمین پایین تر بوده و نیروهای وارده به سازه را به بستر سنگی و یا خاک انتقال می دهد. فوندانسیون وظیفه دارد نیروهای وارد شده را به خاک زیرینش وارد کند. 

 

این بخش یکی از اصلی ترین اجزای ساختمان بتنی است که تاثیر مستقیمی بر روی کیفیت و مقاومت ساختمان دارد.

 

شماره دفتر کلبینو : 

021-48243

 


میلگرد گذاری شالوده ها


میلگردها به شکل شبکه ای در کف شالوده نصب می شود. جهت افزایش چسبندگی و منتقل کردن مناسب تر نیرو مابین بتن و فولاد در اطراف فوندانسیون، میلگردهای شبکه به طول معین و با خم 90 درجه شکل داده می شوند. 

سیستم میلگرد گذاری بر اساس عمق فوندانسیون و میزان بار، می تواند به شکل ترکیبی از شبکه های فوقانی و تحتانی و یا شبکه های تحتانی باشد.

 

پروژه مرتبط :

   معرفی انواع سازه بتنی      انواع سازه های ساختمان       انواع سازه در معماری

 

اجزای ساختمان بتنی املاک کلبینو


شناژ رابط بین فوندانسیون ها


شناژ نقش مهار کردن و کلاف نمودن شالوده ها را برعهده دارد. هدف از این کار مبارزه با نیروهای افقی همچون باد و زلزله و یکنواخت نمودن نشت در ساختمان ها می باشد. شناژ رابط بین فوندانسیون تعیین کننده کیفیت و مقاومت ساختمان در برابر عوامل طبیعی است به همین دلیل اهمیت بسیاری دارد.


ستون


ستون یکی از مهم ترین اجزای ساختمان بتنی به شمار می رود. این اجزا وظیفه تحمل نیروهای جانبی و فشارهای محوری و منتقل کردن آن ها به فوندانسیون را برعهده دارد. 

ستون ها انواع مختلفی دارند ولی به دلایل متعدد، معمولا در ساختمان های بتنی از میلگرد برای این کار استفاده می شود. 

اجزای ساختمان بتنی املاک کلبینو


تیر


تیر از جمله اجزای مهم ساختمان است که قطعا اسم آن را تاکنون زیاد شنیده باشید. کشش ناشی از خمش در تیرهای بتن مسلح از طریق میلگردهای مسلح کننده تحمل می شود و در فشار ناشی از خمش از طریق بتن ناشی از خمش. 


دال


دال بخشی از سازه بتنی است که جهت پوشش تحتانی یا فوقانی فضای مورد نظر کاربرد دارد و معمولا به منظور جدا نمودن فضاهای مختلف از هم مورد استفاده قرار می گیرد. 

دال های بتنی به دو صورت یک طرفه و دو طرفه نصب می شوند و بر روی مقاوم سازی ساختمان تاثیر می گذارند.

 


دیوار


دیوارها انواع مختلفی دارند و با هدف های مختلفی بر روی ساختمان نصب می شوند. از جمله انواع دیوارها می توان به دیوار حائل، دیوارهای باربر، دیوارهای غیر باربر، دیوارهای زیر زمین و دیوارهای برشی اشاره کرد.

 کیفیت و مصالح به کار رفته در این دیوارها نقش بسیار مهمی بر روی ساختار ساختمان ها دارد.


سقف های تیرچه بلوک


سقف های تیرچه بلوک یکی از رایج ترین سقف های بتنی است. تیرچه بلوک از دیگر اجزای ساختمان بتنی به شمار می رود که به منظور پوشش دهنده ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. 

این سقف ها وزن کمتری و در عین حال مقاومت بالایی دارند و لذا بار اضافی را به ساختمان وارد نخواهد کرد.

تمامی حقوق برای کلبینو محفوظ است .