تشخیص اصالت سند مالکیت

 

همان طور که می دانید تشخیص اصالت سند مالکیت یکی از دغدغه های افرادی است که قصد خرید خانه جدید را دارند. طبق توصیه کارشناسان حقوقی بهتر است قبل از انجام معامله و بستن هرگونه قرارداد خرید یا معاوضه ملک باید بدانیم آیا سند مالکیتی که مالک ساختمان یا سازنده آن به ما ارائه می دهد اصلی است یا تقلبی؟ 


در ابتدا می پردازیم به این مبحث که کدام سند از نظر قانون رسمی محسوب می گردد. بر اساس قانون مدنی اسنادی که در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و یا دفاتر اسناد رسمی، در حدود اختیارات آنها و مطابق با مقررات قانونی تنظیم شده باشند؛ رسمی هستند.
در مورد اسناد ملکی انواع و اقسام زیادی وجود دارد که از مشهورترین آنها می توان به سند تک برگ، سند منگوله دار، سند وکالتی، سند شش دانگ، سند وقفی و سند ورثه ای اشاره نمود.


سند تک برگ نوع جدیدتر اسناد ملکی است که با کامپیوتر و رعایت کلیه ملاحظات ایمنی صادر می شود که در آن نقشه کروکی ساختمان درج گردیده است و این اسناد به دلیل شرایط صدور و امنیت بالای آن ها جزء معتبرترین اسناد ملکی در ایران می باشند که به ندرت جعل کردن آن گزارش شده است. 

مقاله های زیر را مطالعه کنید :

سازه های ساختمانی ICF

شناسنامه فنی ساختمان چیست؟

انواع سازه های ساختمان


تشخیص اصالت سند مالکیت به معنی بررسی اصلی و یا جعلی بودن آن سند است. حالا در مورد اسناد ملکی تک برگی که جزو رایج ترین اسناد ملکی امروزی است از دو روش می توان به اصالت آن پی برد: یکی از طریق مراجعه حضوری به دفاتر اسناد رسمی و دومی از طریق مراجعه به سایت اینترنتی که البته با توجه به رایگان بودن استعلام سند از طریق سامانه اینترنتی، از مراجعه به دفاتر اسناد رسمی بی نیاز می شوید و می توانید شخصاً اقدامات لازم را به صورت آنلاین انجام دهید. 

مراحل کار به این صورت است که شما به سایت اینترنتی www.ssaa.ir وارد شده و از پنل میز خدمات الکترونیک، استعلامات ثبتی، گزینه تصدیق اصالت سند مالکیت را کلیک کرده و اطلاعات لازمه را وارد و مراحل را تا انتها طی می کنید.
برای دسترسی سریع تر به سایت اینترنتی تایید اصالت اسناد مالکیت، می توانید آدرس اینترنتی  estate.ssaa.ir را انتخاب کرده و پس از درج اطلاعات لازم مانند واحد ثبتی، شماره اصلی و فرعی، شماره دفتر املاک الکترونیک ، شناسه یا شماره ملی از اصالت سند تک برگی خود آگاه شوید.

 

تشخیص اصالت سند مالکیت دفترچه ای یا سند منگوله دار


سند دفترچه ای یا منگوله دار، دفترچه ای است که با یک تکه سرب پلمپ شده است و این پلمپ سربی مثل یک منگوله به وسیله نخ به آن دفترچه آویزان شده است. 
سند منگوله دار به دلیل پلمپ بودن از ارزش و اعتبار بالایی برخوردار می باشد ولی به علت نقص ها و مشکلاتی که در آن ها وجود دارد از قبیل عدم درج نشانی ملک، آدرس و موقعیت جغرافیایی کمتر از اسناد مالکیت تک برگی قابل اطمینان هستند و کلاهبرداری هایی در فروش املاک کنار هم و یا مشابه هم در مورد آن ها گزارش شده است.


همچنین به دلیل آنکه سندهای دفترچه ای یا منگوله دار دست نویس بوده و اکثراً به مرور زمان از بین می رفتند و یا مشکل ناخوانا بودن دستخط آن ها باعث ایجاد مشکلات حقوقی می شد، از سال 1390 به بعد سندهای تک برگی مرسوم شدند که هیچکدام از مشکلات فوق را ندارند و نگهداری از آن ها به دلیل حجم پایین آن ها که یک برگ است، بسیار آسان تر است. 

شماره دفتر کلبینو : 

021-48243

البته لازم به توضیح است که در حال حاضر به راحتی می توان با مراجعه به مراجع قضایی و ادارات مربوطه و ارائه اسناد و مدارک لازم سند مالکیت دفترچه ای خود را به سند تک برگی تبدیل نمود.


جهت تشخیص اصالت اسناد مالکیت دفترچه ای یا همان سند های ملکی منگوله دار دیگر نمی توانید از طریق سایت اینترنتی اقدام کنید بلکه باید به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کرده و درخواست تشخیص اصالت سند مالکیت را ارائه دهید. در این گونه موارد انجام مراحل و تصدیق سند مالکیت در حدود یک شبانه روز زمان می برد.

استعلام  سند مالکیت از روی کد ملی و یا پلاک ثبتی


یکی از اقدامات اولیه ای که درهنگام  معامله ملک باید انجام دهید، تطابق وضعیت ملک با مشخصات مالک  یا به عبارت ساده تر بررسی انطباق "سند ثبتی ملک" با "پلاک ثبتی" می‌باشد. برای انجام این کار بهتر است به سایت شهرداری همان شهر مراجعه کنید. 

به این صورت که مثلاً اگر فرض کنیم که شما می خواهید ساختمانی را در شهر تهران معامله کنید، پس از بازدید از آن ملک، در زیر پلاک شهرداری آن، یک کد 8 رقمی نوشته شده است که همان کد ثبتی می باشد. با وارد کردن این کد هشت رقمی در سامانه‌ "پرداخت عوارض شهر تهران " می‌توانید اطلاعات زیادی در مورد آن ساختمان بدست آورده و از اصالت و اعتبار سند ملکیت آن آگاه شوید.


مواردی دیگری پیش می آید که افراد می خواهند بدانند آیا سند ملکیت به نام خود ایشان ثبت شده است و یا انتقال سند مالکیت ساختمان جدیدی که خریداری کرده اند به نام ایشان انجام پذیرفته است یا خیر؟ در این گونه موارد می‌توان با مراجعه به سازمان ثبت اسناد و ارائه‌ درخواست" استعلام سند" از این موضوع اطلاع پیدا کرد.


تنها نکته قابل ملاحظه در این خصوص این است که  این کار را فقط و فقط خود شخص یا وکیل قانونی یا نماینده وی اجازه دارد انجام دهد. مگر در شرایط استثنا که این اجازه توسّط دادگاه و با صدور حکم رسمی به اشخاص دیگر داده می‌شود.
مراحل اجرایی این کار بدین شکل است که شما با در دست داشتن کارت ملّی خود به یکی از دفاتر اسناد رسمی کشور مراجعه کرده و فرمی را به نام استعلام دارایی‌های شخصی پر می کنید و این دفاتر پروسه قانونی استعلام سند را انجام دهند. 
جهت تخمین مدت زمان لازم برای استعلام سند ملک بهتر است از همان دفترخانه سوال بپرسید ولی معمولاً به طور متوسط استعلامات شهرداری ماکسیمم دو روز، استعلامات ثبت یک روز، استعلامات دارایی و اداره اوقاف و آستانه‌ای نیز یک هفته تا ده روز طول می کشد.

پست های پرطرفدار

آیا سوالی دارید؟

ما به شما کمک می کنیم تا شغل و پیشرفت خود را افزایش دهید.
امروز با ما تماس بگیرید
با ما تماس بگیرید