راهنمای گام به گام دریافت کدپستی ملک

 

کدپستی در واقع یک آدرس 10 رقمی است که مانند نام و نام خانوادگی افراد که با آن قابل شناسایی می شوند، با کدپستی نیز مکان های مسکونی و تجاری، خانه ها و ساختمان ها قابل شناسایی و ردیابی می شوند.


لازم به ذکر است که کدپستی در خدمات اجتماعی کاربرد های بسیاری دارد. کاربرد اصلی آن در ارسال نامه ها و قبض ها و بسته هایی پستی است که توسط شرکت پست ارسال می شود. اصولاً پنج رقم اول  هر کدپستی مشخصه شهر مقصد است و پنج رقم دوم آن نشانگر مکانی مقصد و یا کد توزیع است.

 

مقاله های زیر را مطالعه کنید :

تفاوت بین عرصه و اعیان در آپارتمان چیست؟

شناسنامه فنی ساختمان چیست؟

خیار تدلیس چیست؟

 


جهت اختصاص کدپستی به یک محل خاص باید یک ارگانی وارد عمل شود. در کشور ما اداره کل جغرافیایی و مکانی کشور این اقدام را بر عهده گرفته است. البته اداره کل جغرافیایی و مکانی کشور این اقدام را تحت نظارت شرکت ملی پست انجام می دهد. 


اداره کل جغرافیایی و مکانی سامانه ای دارد که به کمک آن می‌ توان از استاندارد بودن یک کدپستی مطمئن شد.  این سامانه سانا نام دارد که مخفف عبارت سامانه استعلام نشانی استاندارد ایران است و می توان به کمک آنها استعلام کدپستی ده رقمی را انجام داد. 

 


اداره کل جغرافیایی و مکانی یک وب سرویس دیگری نیز دارد که به کمک آن می توانید با استفاده از شماره تلفن ثابت یک محل کدپستی مخصوص آن را دریافت کنید.


روش های مختلف دریافت کدپستی ملک


کد پستی از سه روش مختلف قابل دریافت است. این سه روش عبارتند از: 


دریافت کدپستی با استفاده از قبوض ملک


در تمامی قبض های خدمات دولتی از قبیل قبض برق، گاز و تلفن کدپستی ملک ذکر گردیده است و افراد می توانند با مراجعه به آن ها کدپستی ملک خود را دریافت کنند. 

البته اخیراً با توجه به طرح حفاظت از محیط زیست و عدم صدور قبوض کاغذی، دسترسی به قبوض آسان نبوده و می بایست از دیگر روش ها برای دریافت کدپستی ملک استفاد کرد.


دریافت کدپستی با استفاده از پلاک ثبتی ملک


برخی از پلاک های ثبتی به گونه ای ساخته شده اند که کدپستی ملک در پایین آن درج گردیده ولی همان طور که می دانید استفاده از این مورد نیز همیشه امکان پذیر نیست. 

دریافت کدپستی با استفاده از وب سایت اینترنتی


سامانه اداره پست به شیوه ای است که می توانید به راحتی به صورت غیر حضوری و با استفاده از اینترنت اقدام به اخذ کدپستی ساختمان خود کنید. به همین منظور می توانید مراحل ذیل را قدم به قدم انجام دهید.


جهت دریافت کدپستی خود در ابتدا مرورگر اینترنت خود را باز کرده و وب سایت رسمی اداره پست را جستجو کنید و یا آدرس epostcode.post.ir را وارد نمایید.

 

شماره دفتر کلبینو : 

021-48243


 

راهنمای گام به گام دریافت کدپستی ملک

 

پس از وارد کردن آدرس فوق وارد صفحه ای خواهید شد که در آن خدمات مختلفی ارائه می شود. شما برای دریافت کدپستی ملک باید بر روی گزینه کدیاب کلیک کرده و وارد صفحه مربوطه شوید.
پس از ورود به صفحه ذکر شده باید اطلاعات مکانی مربوط به ملک مورد نظر خود را وارد نمایید. اطلاعاتی از قبیل انتخاب استان، شهر و وارد کردن پلاک شهرداری و معبر.


جستجوی کدپستی محل مورد نظر بجز روش بالا با استفاده از نام آن ساختمان و یا کسب و کار نیز امکان پذیر است. چرا که شهرداری جهت دسته بندی ادارات و ارگان های دولتی و سازمان ها اقدام به نام گذاری آن ها نموده است. 

لذا جهت اخذ کدپستی ادارات و سازمان های دولتی می توان از نام ساختمان مورد نظر استفاده کرد.


جستجوگر های اینترنتی در آدرس سایت اداره پست به دو شکل عمل می کنند. در حالت عادی شما ابتدا از منوی موجود در سایت، نام شهر یا روستای خود را وارد سامانه کرده و سپس با استفاده از پر کردن گزینه های دیگر مرحله به مرحله پیش بروید تا به کدپستی مورد نظر خود دسترسی پیدا کنید. 


در حالت دوم یعنی حالت جستجوی پیشرفته کدپستی ملک، از همان شروع پس از نام استان و شهر، سه مدل جستجوی پیشرفته نیز تعبیه شده است.
در مورد هزینه دریافت کدپستی ملک، خوب است بدانید که چه به صورت حضوری اقدام کنید و چه غیر حضوری باید مبلغی را به عنوان تعرفه خدمات پرداخت کند که این مبلغ در سال 99 معادل 22.672 ريال بوده است.


تاییدیه کدپستی و اهمیت آن در معاملات ملکی


یکی از معضلاتی که در معاملات ملکی احتمال آن را باید جدی گرفت، فروش همزمان ملک به چندین نفر می باشد. این نوع کلاهبرداری ها معمولاً زمانی اتفاق می افتد که افراد نسبت به بعضی نکات حقوقی و ترفند ها آگاه نبوده و یا آن را جدی نمی دانند. 


یکی از تکنیک هایی که به کمک آن می توان از فروش ملک به چندین نفر جلوگیری نمود و با اطمینان وارد معامله شد، دریافت تاییدیه کدپستی ملک می باشد. زیرا اگر پیش از انتقال سند ملک و انجام مراحل مربوطه اقدام به انتقال وجه معامله کرده باشید و تنها به گرفتن کدپستی بدون تاییدیه آن اکتفا کرده باشید امکان کلاهبرداری توسط فروشنده وجود دارد. 


لذا توصیه می شود در زمان انجام معامله و تنظیم قرارداد نسبت به دریافت تاییدیه کدپستی ملک اقدام کرده و از مالک بودن فروشنده اطمینان حاصل کنید.

شماره دفتر کلبینو : 

021-48243


در این قسمت به نحوه دریافت تاییدیه کدپستی ملک می پردازیم. جهت دریافت تاییدیه کدپستی، می توانید به دو صورت زیر اقدام کنید:


مراجعه به دفاتر خدمات پستی
دریافت گواهی کدپستی به صورت آنلاین و غیرحضوری
برای دریافت غیر حضوری گواهی تاییدیه کدپستی می بایست به آدرس epostcode.post.ir وارد شده و سپس به قسمت "صدور گواهی کد پستی" وارد شوید. پس از ورود به این بخش از سایت، اطلاعاتی مانند کدپستی و شماره تلفن مالک را وارد کرده و مراحل مربوطه را گام به گام طی کنید.
لازم به توضیح است که تاییدیه صادر شده فوق تنها به مدت 15روز معتبر بوده و پس از آن قابل استفاده نیست و نمی توان به آن استناد کرد.


هزینه پرداختی برای دریافت گواهی تاییدیه کدپستی نیز برابر است با 31.174 ريال که باید توسط متقاضی پرداخت گردد.

 

پست های پرطرفدار

آیا سوالی دارید؟

ما به شما کمک می کنیم تا شغل و پیشرفت خود را افزایش دهید.
امروز با ما تماس بگیرید
با ما تماس بگیرید