قوانین آپارتمان نشینی پارکینگ چیست؟


از آن جایی که هر اجتماع انسانی کوچک یا بزرگ طبق قوانین و قواعد خاصی اداره و مدیریت می شود تا عدالت و آرامش برای همه ساکنان آن مهیا گردد، آپارتمان نشینی نیز از این قاعده مستثی نمی باشد. 

در سالهای اخیر شاهد آن بوده ایم که چقدر عدم اطلاع از قوانین آپارتمان نشینی پارکینگ مشکلات متعددی را برای ساکنین آپارتمان ها ایجاد کرده که حتی این مشکلات منجر به درگیری های فیزیکی و ضرب و شتم های فردی و خانوادگی شده است. 

 

مقاله های زیر را مطالعه کنید :

تفاوت بین عرصه و اعیان در آپارتمان چیست؟

شناسنامه فنی ساختمان چیست؟

خیار تدلیس چیست؟

 

از این رو در این مجال بر آن شده ایم که با برشمردن قوانین آپارتمان نشینی پارکینگ اذهان عمومی را در این مورد روشن نموده و از بروز این اختلاف ناگوار جلوگیری  به عمل آوریم.


بنابراین مطالعه این مبحث به همه آپارتمان نشین های شهرهای کوچک و بزرگ پیشنهاد می گردد تا بدین وسیله نه تنها در حق همسایگان اجحاف نکنیم بلکه بتوانیم در نهایت آرامش و امنیت زندگی سرشار از تفاهم را با دیگر ساکنان آپارتمان خود داشته باشیم.


نکته بسیار قابل توجه آنکه بهتر است  در زمان خرید ملک، محدوده پارکینگ اختصاصی خود را کاملاً واضح و روشن از فروشنده ملک جویا شوید و در هنگام انتقال سند دارا بودن پارکینگ و محدوده و ابعاد آن را به صورت مشخص در سند ملکی مزبور قید فرمایید. 

مثلاً به این شکل که این ملک دارای یک فقره پارکینگ اختصاصی به مساحت 4 متر مربع و در ابعاد 2*2 متر می باشد که محل آن در محدوده پارکینگ تحتانی ساختمان با شماره 3 شماره گزاری گردیده است و محدوده آن با خط کشی سفید از سایر پارکینگ ها تفکیک گردیده است.

 


همچنین از پارک کردن خودرو خود در پارکینگ های دیگران و یا گذاشتن اشیاء اضافی مانند دوچرخه، اسکوتر و امثالهم در محدوده پارکینگ سایرین اکیداً خودداری فرمایید تا باعث اجحاف به حقوق همسایگان و ناراحتی آنها نگردید.


انواع پارکینگ


بر اساس قوانین آپارتمان نشینی پارکینگ، سه نوع پارکینگ تعریف شده است: پارکینگ مشاع و پارکینگ اختصاصی و پارکینگ مزاحم. پارکینگ مشاع بین همه ساکنین آن ساختمان مشترک بوده و همه واحدها به اندازه یکسان حق استفاده از آن را دارند چه صاحب آن ملک باشند چه بصورت استیجاری در آن آپارتمان ساکن باشند. 

بدیهی است هیچکدام از ساکنین حق دخل و تصرف و یا تغییر در پارکینگ مشاع را ندارد مگر با رضایت و توافق همه ساکنین آن آپارتمان و همه ساکنین آن آپارتمان چه مالک چه مستاجر در استفاده از پارکینگ مشاع به یک اندازه سهیم هستند.

شماره دفتر کلبینو : 

021-48243


پارکینگ اختصاصی همانطور که از نام آن پیدا است، فقط و فقط تحت مالکیت یک شخص بوده و استفاده از آن تنها حق مالک آن پارکینگ بوده و به عبارتی دیگر جزئی از ملک همان مالک و قسمتی از آپارتمان او می باشد و همان طور که در بالا ذکر گردید به منظور جلوگیری از هرگونه مشکل، قید کردن جزئیات و کلیات آن در سند مالکیت الزامی است. 

پر واضح است که اشخاص دیگر حق دخل و تصرف و اشغال پارکینگ اختصاصی دیگران را نداشته و نبایست خودرو خود را در محل پارکینگ اختصاصی دیگران پارک نمایند. 

 

قوانین آپارتمان نشینی پارکینگ چیست؟


پارکینگ مزاحم به مواردی اطلاق  می گردد که واحدی از واحدهای آپارتمان پارکینگ اختصاصی نداشته و در سند تفکیکی فضایی برای پارک خودروی مربوط به آن واحد قید نشده است ولی ساکنین آن آپارتمان یک فضای خالی از مساحت پارکینگ ساختمان را به پارک خودرو آن واحد اختصاص می دهند در حالی که این فضا برای عبور و مرور خودروهای دیگر مزاحمت ایجاد میکند و هنگام رفت و آمد دیگر خودروها این فضا مزاحم ورود و خروج خودروهای دیگر است. 

بدیهی است که مالکین پارکینگهای مزاحم در صورتی حق استفاده از این نوع پارکینگ را دارند که در سند ملکی حقی برای آنها در نظر گرفته شده باشد و دقیقاً قید شده باشد این واحد دارای پارکینگ مزاحم است. 

البته همان طور که می دانید این نوع پارکینگ ها قیمت پایین تری داشته و مالک آن می بایست در هر ساعت از شبانه روز که ضرورتی برای عبور و مرور دیگران ایجاب کرد، خودروی خود را جابجا کند. 


رفع مشکلات قوانین آپارتمان نشینی پارکینگ


با همه تعاریف و واقعیت هایی که در بالا ذکر شد مواردی پیش می آید که اشخاصی قوانین آپارتمان نشینی پارکینگ را رعایت نکرده و با تخطی از قواعد به حقوق دیگر ساکنین تجاوز می کنند و یا در عبور و مرور دیگر خوروهای ساکنین اختلال ایجاد می کنند. 

در اینگونه موارد در وهله اول با تذکر شفاهی به فرد مزاحم و در مرحله بعد با مراجعه به مدیر ساختمان و تذکر مدیر، اگر آن فرد اقدام به جابجایی خودرو خود و رفع مزاحمت ایجاد شده کرد که مشکل در داخل همان آپارتمان حل می گردد. در غیر این صورت با مراجعه به مراجع قضایی و اقدام شکایت قانونی از فرد تخلف کننده می توان به رفع این مشکل پرداخت. 

قابل ذکر است که مجازات قضایی در نظر گرفته شده برای فردی که در پارکینگ اختصاصی دیگران مزاحمت ایجاد کند، حبس از شش ماه تا یکسال در زندان می باشد.

شماره دفتر کلبینو : 

021-48243


همچنین اقدامات مزاحمتی دیگری از قبیل پارک خودرو در محل های مشترک ساختمان، واگذاری پارکینگ به اشخاص غیر و یا استفاده از پارکینگ به عنوان انباری نیز جزوی از تخلفات در قوانین آپارتمان نشینی پارکینگ محسوب می گردد که در صورت شکایت افراد ساکن در آن ساختمان قابل پیگرد قضایی  خواهد بود. البته شایان ذکر است اجاره پارکینگ به افراد ساکن در ساختمان قانونی بوده و از لحاظ قانونی مانعی ندارد. 

همچنین رفت و آمد در محدوده پارکینگ برای ساکنین ساختمان که پارکینگ اختصاصی ندارند مجاز است و هیچ شخصی نمی تواند مانع عبور و مرور این افراد به محدوده پارکینگ گردد و البته گذاردن اشیاء اضافی در محدوده پارکینگ غیر قانونی بوده و توصیه می گردد از انجام آن پرهیز نمایید.


در پایان توصیه می گردد جهت جلوگیری از بروز هرگونه مشکل در قوانین آپارتمان نشینی پارکینگ در همان ابتدا، مدیر ساختمان محدوده پارکینگ های اختصاصی و مشاع و پارکینگ های مزاحم را به صورت دقیق خط کشی و شماره گزاری نماید و همه ساکنین آن آپارتمان نیز خود و مهمانان عزیز خود را ملزم به رعایت پارک در محدوده های تعیین شده بنمایند.

 

تماس با املاک کلبینو منطقه 22

تمامی حقوق برای کلبینو محفوظ است .