قوانین پارکینگ مزاحم

همان طور که اغلب شما آپارتمان نشین ها می دانید اصطلاح پارکینگ مزاحم به پارکینگی اطلاق می شود که در واقع در سر راه عبور و مرور دیگر خودروها در پارکینگ قراردارد و دو خودرو پشت سر هم طوری پارک می شوند که برای عبور یکی از آنها نیاز است ماشین جلویی جابجا شود تا مسیر ورود یا خروج دیگری باز شود.
البته به دلیل دردسر هایی که این نوع پارکینگ برای دارنده آن ایجاد می کند قیمت پایین تری دارد ولی باید بدانید که طبق قوانین پارکینگ مزاحم هر ساعت از شبانه روز که خودروهای دیگر نیاز به بیرون رفتن و یا داخل آمدن داشته باشند، شما باید ماشین خود را جابه‌جا کنید، حتی اگر این اتفاق بارها و بارها در طول روز یا شب صورت بگیرد. 

مقاله های زیر را مطالعه کنید :

سازه های ساختمانی ICF

شناسنامه فنی ساختمان چیست؟

انواع سازه های ساختمان

 

قابل توجه آن که در صورت عدم همکاری شما، سایر مالکین می‌توانند به جهت مزاحمت از شما شکایت نمایند. 
زیرا طبق قوانین هیچ یک از ساکنین ساختمان نباید خودرو خود را به گونه‌ای پارک کند که مانع رفت و آمد سایر ساکنین شود. هر چند که بهتر است در مواردی که اختلافاتی بر سر پارکینگ مزاحم یا عدم همکاری صاحبان آن پیش می آید قضیه را با مشورت مدیر ساختمان به صورت مسالمت آمیزی سریعاً حل و فصل کنید. 
فراموش نکنید که پارکینگ مزاحم در واقع محل عبور و مرور سایر خودرو ها بوده است که بعداً به عنوان پارکینگ مشاع به یکی از مالکین آپارتمان فروخته شده است. 

به همین دلیل برای افرادی که پارکینگ اختصاصی دارند کنار آمدن با این مزاحمت ها سخت است و اگر شما خود جزو آن دسته افرادی هستید که نمی توانید مزاحمت های پارکینگ مزاحم را هضم کنید بهتر است از خرید آپارتمان در ساختمان هایی که دارای پارکینگ مزاحم هستند، خودداری کنید. 


از طرفی دیگر به اشخاصی که قصد خرید آپارتمان را دارند، توصیه می کنیم ترجیحاً از داشتن پارکینگ اختصاصی یا مشاع برای خود مطمئن شوید و به سراغ پارکینگ های مزاحم نروید. اما اگر به هر دلیلی مجبور به خرید چنین آپارتمانی هستید، بهتر است که با سایر ساکنین آپارتمان توافق کرده و از بروز شکایت و درگیری بپرهیزید.

شماره دفتر کلبینو : 

021-48243

انواع پارکینگ مزاحم

پارکینگ مزاحم خود بر دو نوع است: نوع اول که در آن به صورت کاملاً قانونی، عبارت پارکینگ مزاحم در سند واحد مسکونی قید شده است و نوع دوم که در متن سند مالکیت چنین عنوانی ذکر نشده و ایجاد پارکینگ مزاحم با موافقت اعضای ساختمان صورت گرفته است.


در نوع اول که عبارت پارکینگ مزاحم در سند ملک قید شده است وجود این نوع پارکینگ برای سایر ساکنین آپارتمان محدودیت قانونی ایجاد می کند و همه ساکنان آن ساختمان باید به این حق احترام بگذارند و حتی شرایط لازم برای استفاده از آن را مهیا کنند و احتمالاً اگر کار به شکایت و مراجع قانونی مانند شهرداری و یا اداره ثبت اسناد برسد، آن ها نیز به موارد قید شده در سند آپارتمان استناد می کنند و حق را به صاحب پارکینگ مزاحم می دهند.

 


اما در نوع دوم هیچ حقی قانونی برای صاحب آن پارکینگ وجود نداشته و امکان حذف و لغو آن در صورت نارضایتی دیگر ساکنان ساختمان، وجود دارد و آن ها به راحتی می توانند از طریق مراجع قانونی اقدام به حذف پارکینگ مزاحم کنند و حتی از ایجاد دوباره آن نیز جلوگیری نمایند.


هر چند در صورتی که شما آخرین خودرویی باشید که شب ها وارد پارکینگ می شود و صبح ها اولین خودرویی باشید که از پارکینگ خارج می شود که این قضیه بیشتر در آپارتمان های با تعداد واحدهای کمتر قابل کنترل است، می توانید به راحتی از پارکینگ مزاحم استفاده کنید بدون اینکه دردسری را برای خود یا دیگر خودروها ایجاد کنید.


لذا بهترین پیشنهاد این است که اگر مالک پارکینگ مزاحم هستید از آوردن خودرو به داخل پارکینگ در ساعتهای روز بپرهیزید و سعی کنید ماشین خود را در انتهای شب به داخل پارکینگ بیاورید و در ابتدای صبح نیز نسبت به خروج خودروی خود از پارکینگ اقدام کنید تا دچار برخورد های کمتری با سایر ساکنین ساختمان گردید.

مجازات تخطی از قوانین پارکینگ مزاحم


در مبحث اختلافات پارکینگ مزاحم همیشه دو حالت اتفاق می افتد. حالت اول صاحب خودرویی که به درب خروجی نزدیک تراست، حاضر نیست خودرو خود را جابجا کند و خودروی عقبی عملاً داخل پارکینگ حبس می شود و یا مواردی که صاحب پارکینگ مزاحم به درخواست جابه جا کردن خودروی همسایگان اهمیت نداده و همکاری نمی کند.


حالت دوم به این صورت است که خودرو ی عقبی، دائماً قصد خروج از پارکینگ را دارد و روزانه چندین مرتبه  خودروی پارکینگ مزاحم را به اجبار جابه جا می کند و از این طریق مزاحمت  هایی برای صاحب پارکینگ مزاحم ایجاد می کند.


بهترین راه جلوگیری از این اختلافات، در وهله اول این است که دو طرف در حضور مدیر ساختمان یا مالکان واحدها ، توافق نامه کتبی بنویسند که روزانه مثلاً در ساعت های مشخصی خودروی جلویی آماده جابجایی باشد و در ساعات دیگر، فقط با توافق و اجازه همسایه، خودرو قابل جابجایی است و همان طور که در بالاتر اشاره شد توافق و همکاری با سایرین در هر صورت بهترین راه حل برای اختلافات همسایگی است.
اما در صورتی که امکان توافق نبوده یا مالک یکی از واحدها، به این تعهد عمل نکرده و یا نخواهد تعهد خود را عمل کند، فرد شاکی می تواند صورت جلسه ای با حضور همسایه ها و مدیر ساختمان تنظیم کند که در آن دلیل مزاحمت به صورت مشخص قید شود تا در نهایت دادگاه برای فرد خاطی، مجازات هایی مانند حبس و جریمه در نظر بگیرد که البته این جریمه ها در حدی سنگین هستند که معمولاً فرد مزاحم ترجیح می دهد به جای پرداخت جریمه، رضایت شاکی را گرفته و دعوا را فیصله دهد.


در پایان متذکر می شویم که هنگام خرید به نوع پارکینگ قید شده در سند دقت کنید و اگر نوع پارکینگ به صورت مشخص قید نشده ، حتماً از مالک بخواهید که نوع پارکینگ شما را به صورت کتبی در سند قید کند. مثلاً این واحد دارای پارکینگ اختصاصی است یا دارای پارکینگ مشاع است و یا پارکینگ مزاحم دارد تا بعدها بتوانید با استناد به مفاد قید شده در سند مالکیت حقوق خود را مطالبه نمایید.

 

آیا سوالی دارید؟

ما به شما کمک می کنیم تا شغل و پیشرفت خود را افزایش دهید.
امروز با ما تماس بگیرید
با ما تماس بگیرید