مراحل اخذ پروانه ساختمان 


پروانه ساختمان یکی از اولین مراحلی است که هر فرد با استفاده از آن می تواند به صورت قانونی شروع به ساخت و ساز کند. دریافت این مجوز الزامی بوده و برای دریافت آن باید از طریق شهرداری اقدام کنید. 

دریافت پروانه ساختمان مراحل متعددی دارد که در زیر به برخی از مهم ترین آن اشاره خواهیم کرد. در ادامه به شما مهم ترین مراحل اخذ پروانه ساختمان  را به شما شرح خواهیم داد.

مقاله های زیر را مطالعه کنید :

سازه های ساختمانی ICF

انواع سازه در معماری

انواع سازه های ساختمان


معرفی پروانه ساختمان


پروانه ساختمان مجوزی رسمی از سوی شهرداری است که به مالک تعلق می گیرد. برای دریافت این سند شما نیاز به مدارک زیادی دارید که از جمله مهم ترین آن ها می توان به تعداد طبقات، مساحت زیر بنا، نوع اسکلت ساختمانی، کروکی زمین، نام مهندسان ناظر، شماره پلاک ثبتی ملک، تاریخ صدور پروانه و ... اشاره کرد.

 


اصلی ترین مراحل اخذ پروانه ساختمان 


تشکیل پرونده


در اولین مرحله مراحل اخذ پروانه ساختمان شما باید برای دریافت این مجوز پرونده تشکیل دهید. برای این کار می توانید به دو صورت شهرداری و یا دفاتر الکترونیکی اقدام کنید. 

در این مرحله باید تمامی مدارک خود را ارائه داده تا بتوانید به صورت رسمی مجوز پروانه تشکیل دهید.


بازدید کارشناس شهرداری از ملک


پس از این که مرحله تشکیل پرونده را با موفقیت طی کردید، از سوی شهرداری کارشناسی فرستاده می شود تا تمامی جوانب ملک شما و موقعیت آن را مورد بررسی قراردهید. اطلاعات درج شده توسط کارشناس مشخص می کند که شما می توانید در چند طبقه و در چه متراژی به ساخت ملک بپردازید.


تهیه نقشه ساختمان


از دیگر مراحل اخذ پروانه ساختمان تهیه نقشه می باشد. برای این که بتوانید نقشه ای اصولی و مطابق با قوانین شهرداری در اختیار داشته باشید باید این کار را به یک طراح متخصص بسپارید. 

در این نقشه باید مواردی اصلی ساختمان از جمله مساحت ملک، تعداد واحد و طبقات ساختمان و ... تعیین شود. پس از تکمیل شدن نقشه باید آن را در اختیار معمار قرار دهید تا نقشه مورد نظر در چهارچوب اصول و قوانین شهرداری قرار گیرد. 

پس از آن نقشه را به مسئول مربوطه در شهرداری ارائه داد ه و در صورت تاییدیه مجوز برای شما صادر می شود.

 

 

شماره دفتر کلبینو : 

021-48243


پرداخت عوارض شهرداری


پس از این که نقشه مورد تایید قرار گرفت، مالک و یا متقاضی صدور پروانه باید مبلغی را تحت عنوان عوارض شهرداری پرداخت کند. میزان دقیق این هزینه به متراژ زمین، موقعیت زمین و عواملی از این قبیل بستگی دارد. پس از پرداخت مبلغ تعیین شده شما می توانید پروانه ساختمان را دریافت کرده و شروع به ساخت و ساز کنید.


هزینه دریافت پروانه ساختمان


یکی از بخش های مهمی که در هنگام دریافت پروانه ساخت باید مورد توجه قرار گیرد، هزینه دریافت پروانه ساختمان می باشد. این هزینه ها شامل پرداخت عوارض شهرداری، هزینه نقشه کشی، هزینه ساخت و ساز، تشکیل پرونده و ... می شود. 

بنابراین در صورت عدم پرداخت این هزینه ها شما نمی توانید مجوز ساخت را دریافت کنید. جهت کسب اطلاعات بیشتر با کلبینو تماس بگیرید.

آیا سوالی دارید؟

ما به شما کمک می کنیم تا شغل و پیشرفت خود را افزایش دهید.
امروز با ما تماس بگیرید
با ما تماس بگیرید