چگونه کد رهگیری املاک بگیریم؟

در ابتدا باید بدانیم که کد رهگیری املاک چیست و چه کاربرد هایی دارد. 


در سال های اخیر دولت به منظور ساماندهی بازار مسکن اقدام به صدور بخشنامه ای کرد که بر طبق آن تمامی معاملات انجام شده در بازار مسکن به صورت هوشمند و سیستماتیک در سامانه معاملات آنلاین ثبت و ضبط می شوند. 

با توجه به این بخشنامه کلیه قرارداد های کاغذی از درجه اعتبار ساقط شده و همه بنگاه های مشاور املاک کشور موظف به ثبت معامله های خود در سامانه آنلاین شده و ارائه کد رهگیری املاک نیز برای آن ها ضروری شده است.

مقاله های زیر را مطالعه کنید :

تفاوت بین عرصه و اعیان در آپارتمان چیست؟

شناسنامه فنی ساختمان چیست؟

خیار تدلیس چیست؟


بر اساس این قانون برای هر معامله ملکی مانند خرید و فروش، یا رهن و اجاره، هر دو طرف معامله باید در بنگاه املاک حاضر شده و مشخصات ملک مورد نظر و مشخصات فردی خودشان را اعلام و مشاور املاک این موارد را در سامانه اینترنتی ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور ثبت کند. 

سپس این سامانه یک قرارداد الکترونیکی حاوی کد رهگیری و بارکد دو بعدی صادر می کند که توسط این بارکد کلیه اطلاعات لازم در مورد این معامله قابل رهگیری و شناسایی می باشد که به این کد، کد رهگیری گفته می شود و با این کد امکان جعل و کلاهبرداری در معاملات ملکی از بین می رود.


این کد یک کد سیزده رقمی است که در صفحه چهارم مبایع نامه و در قسمت پایین برگه سمت چپ درج گردیده است. همچنین این کد هنگام ثبت معامله در سیستم به شماره همراه فرد خریدار و فروشنده نیز ارسال می گردد. 

لذا قبل از مراجعه اولیه به بنگاه املاک ملکی دقت کنید که آیا آن بنگاه امکان ارائه کد رهگیری را دارد یا خیر و به سیستم آنلاین ثبت املاک و مستغلات کشور نیز مجهز باشد که بعدها به مشکل برنخورید.

شماره دفتر کلبینو : 

021-48243


اگر شما در زمان معامله تمایل داشتید که کد رهگیری املاک را  از طریق اس ام اس دریافت کنید باید ابتدا درسامانه پیام کوتاه آن ثبت نام بنمایید. 

برای این کار قبل از ثبت قرارداد در بنگاه معاملاتی عدد 1 را به سر شماره 11020300پیامک کنید. هنگام ثبت شماره تلفن همراه خود دقت کنید که صرفاً شماره واقعی خود را به دقت وارد نمایید و از ارسال دادن شماره های اشتباه و نا معتبر پرهیز نمایید. البته ناگفته نماند که این سامانه برای هر اس ام اس مبلغ دویست تومان را از حساب همراه شما کم خواهد کرد. 

در صورتی که نیاز به این سامانه ندارید می توانید با ارسال عدد 2 آن را لغو کرده و از پرداخت این هزینه جلوگیری کنید فقط به خاطر داشته باشید که در صورت لغو، سامانه دیگر هیچ وقت (حتی در معاملات بعدی اتان در سال های بعد نیز) اس ام اسی در موضوع کد رهگیری املاک برای شما نخواهد فرستاد.


کاربرد های کد رهگیری املاک


یکی از عمده ترین مزایای دریافت کد رهگیری، افزایش ضریب امنیت آن معامله است زیرا با ارائه کد رهگیری امکان ثبت معامله دیگری برای آن خانه یا آپارتمان وجود ندارد و دیگر لازم نیست شما نگران بابت فروش این ملک به چندین نفر باشید. 

چرا که وقتی یک ملک از طریق آنلاین در سامانه ثبت می شود و کد رهگیری برای آن صادر می گردد پیامی به همه بنگاه های معاملاتی ارسال می گردد و به این ترتیب امکان ثبت معامله ای دیگر برای خانه ای با همین مشخصات و کد پستی وجود نخواهد داشت.


همچنین به دلیل قابلیت ردیابی کردن این کد امکان پیگیری های قضایی و حقوقی این معامله در همه مراجع قضایی به راحتی وجود دارد.


همچنین با صدور کد رهگیری امکان افزایش قیمت ملک از طرف فروشنده از بین می رود و در واقع پس از صدور کد رهگیری مالکیت آن ملک به خریدار انتقال پیدا کرده است و دست فروشنده برای اینکه بتواند بعدها در هنگام انتقال سند مبلغ اضافه تری را مطالبه کند، کوتاه می شود.

 


همچنین این کد در مورد معاملات اجاره ای نیز کاربرد خوبی دارد چرا که با داشتن این کد هنگامی که مالک یا مستاجر جدید قصد تحویل خانه را به مستاجر جدید داشته باشد ولی مستاجر قبلی اقدام به تخلیه منزل نمی کند، مالک می تواند به آسانی حکم تخلیه منزل را گرفته و آن را به مستاجر جدید اجاره دهد.


این کد مزیت دیگری نیز از لحاظ مالی دارد  و آن این است که در مواردی که خریدار مبلغ معامله را در موعد مقرر پرداخت نمی کند، فروشنده می تواند با پیگیری کد رهگیری، این موضوع را از مراجع قضایی به راحتی پیگیری کند و به حق مسلم خود برسد.


همچنین از طریق این کد شما می توانید ملک مورد نظر را از شهرداری استعلام کنید و مطلع شوید که این ملک در طرح های شهرداری مانند طرح مترو یا طرح ساخت فضای سبز و غیره قرار نداشته باشد.
همچنین وام ودیعه مسکن مستاجران در بانک ها فقط به متقاضیانی داده می شود که دارای کد رهگیری باشند.


نکات مهم درباره کد رهگیری املاک


نکته قابل توجه قبل از دریافت کد رهگیری، دریافت تاییدیه کد پستی توسط خریدار است. به این معنی که فرد خریدار قبل از انجام معامله باید به شرکت پست مراجعه کرده و تاییدیه‌ واحد مسکونی مورد نظر و کد پستی آن را خود دریافت کند.


نکته دیگری که باید بنگاه های املاک و خریداران به آن توجه کنند این است که کد رهگیری بر اساس کد پستی صادر می‌شود و در صورتی که فروشنده کد پستی ملک دیگری را به بنگاه اعلام کند، کد ثبت شده مربوط به ملک مورد معامله نخواهد بود و این مساله ممکن است زمینۀ کلاهبرداری را ایجاد کند.


همچنین با استفاده از این کد می‌توان از میزان بدهی صاحب ملک به بانک ها اطلاع پیدا کرد، حتی میزان بدهی مالیاتی فروشنده آپارتمان نیز از طریق سامانه ثبت معاملات ملکی قابل سنجش است. 

لازم به ذکر است که به طور نامحسوس در سامانه ثبت معاملات املاک، جعبه سیاهی طراحی شده است که هنگام ورود  مشاورین املاک با رمز عبور و شناسه صنفی خود به سامانه، هر گونه استعلامی که توسط وی گرفته می شود، به ثبت می‌رسد و تنها در صورتی که ملک هیچگونه مشکلی نداشته باشد، سامانه آن را به عنوان یک معامله سالم شناخته و برای آن کد رهگیری صادر می نماید.

 

پست های پرطرفدار

آیا سوالی دارید؟

ما به شما کمک می کنیم تا شغل و پیشرفت خود را افزایش دهید.
امروز با ما تماس بگیرید
با ما تماس بگیرید